Naši zakladatelé Honza Sláma, David Špunar a Pavel Ihm se setkávali se šikanou už na základní škole. Hlavně v roli mlčící většiny, které se situace nelíbila, ale bála se ozvat. Rozhodli se proto pomoct vrstevníkům, kteří se ocitnou v podobné situaci. V 17 letech vytvořili webovou a mobilní aplikaci Nenech to být, pomocí které mohou děti snadno, bezpečně a anonymně upozornit na šikanu a další druhy rizikového chování konkrétní osobu ve škole, která jim pomůže.
Za 3 roky od spuštění se do platformy zapojilo 1 800 škol, začala pomáhat v několika státech světa a děti pomocí ní odeslaly 6 000 upozornění na šikanu, kyberšikanu, sexuální obtěžování, vydírání, sebepoškozování, fyzické násilí a další trápení, které jejich spolužáky denně potkává.
V průběhu roku 2020 se začaly ozývat firmy a další organizace s tím, že by také podobnou platformu uvítaly. A to jak pro potřeby budování bezpečné firemní kultury, tak jako compliance a whistleblowingový nástroj. Proto jsme platformu upravili tak, aby sedla dobře i firemnímu prostředí. Nyní NNTB využívají tisíce organizací ze čtyř světadílů.
Věříme, že dospělí, kteří se nebojí ozvat, se formují už v dětství. Chceme proto pokračovat v poslání, které nás k tvorbě platformy přivedlo: šířit osvětu mezi dětmi a školami a bojovat se šikanou. Proto naše komerční aktivity přispívají na provoz našeho Nadačního fondu, který se věnuje osvětě a prevenci. Učíme děti, aby nebyly ke svému okolí lhostejné a nenechávaly šikanu být.
Obdobně se také snažíme přispět k boji proti domácímu násilí a spojujeme síly s českými intervenčními centry, které lidem v těžké situaci pomáhají. Více zjistíte na Nenech.se
Projekt NNTB využívá naše škola dlouhodobě. Jedná se o velmi užitečný nástroj, díky kterému máme okamžitou informaci o situaci, vyžadující zásah speciálního pedagoga, preventisty sociálně patologických jevů, třídního učitele nebo vedení školy. Nejčastěji díky NNTB zaznamenáme případy, kdy se dítě necítí ve třídě dobře, je kolektivem vyřazováno, nechodí rádo do školy. Díky tomu, že informaci máme ihned, vstupuje do řešení primárně třídní učitel, který buď vyřeší podnět sám nebo ve spolupráci s výše uvedenými kolegy. NNTB je pro nás zcela nepostradatelný projekt a nedílná součást našeho školního života.
Náš Filípek (10) chodil domů smutný, kvůli chování svých spolužáků. Trápilo ho to, ale aby zapadl, často se choval jako ostatní. Když začalo docházet i k fyzickému násilí, odmítal do školy chodit. Na internetu jsem poté narazila na aplikaci NNTB. Několik týdnů jsem váhala, ale když přišel s tím, že už ho do školy nikdy nedostaneme, odeslala jsem upozornění. Druhý den si se mnou paní učitelka domluvila schůzku, na kterou přišla i školní psycholožka a věci se daly do pohybu. Je to teprve pár týdnů a Filda chodí domů spokojený. Do třídy pravidelně dochází paní psycholožka a upevňuje vztahy. Je to pro mne zázrak.